Skvělá zpráva

9. listopad 2009 | 12.45 |
› 

Nakupujeme levněji a ušetříme. Poprvé po šesti letech se v září inflace dostala v Česku do záporných čísel. Ta znamená, že proti loňskému září mohli lidé nakupovat levněji, a to 0,2 procenta.

Tento vývoj ovlivnilo zejména zpomalení cenového růstu v oddíle bydlení v důsledku snížení cen zemního plynu . Kromě plynu do cenové hladiny citelně zasáhly i levnější potraviny.

Meziroční pokles cenové hladiny se nazývá deflace. Kromě České republiky se již v předešlých měsících deflace projevila v eurozóně, Japonsku či Velké Británii. Za deflací stojí zejména hospodářská krize. Úřad uvedl, že ceny klesly i proti září, a to o 0,2 procenta.

Jen pro ilustraci: Pokud uděláte nákup za 100Kč ušetříte 20 haléřů, což je opravdu velké terno. Tak ať nejsme příliš nadšeni, přidám ještě jednu zprávu.

Téměř dvě třetiny českých domácností vycházejí se svými pravidelnými měsíčními příjmy jen s obtížemi. Třetina nemá s financováním chodu domácností větší problémy. Pouze jedno procento domácností se svými měsíčními příjmy vyjde velmi snadno a ještě jim zbude.

Vyplývá to z reprezentativního šetření Českého statistického úřadu Odborníci ale upozorňují, že se tyto výsledky mohou příští rok výrazně změnit k horšímu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (31x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře