Jak na populaci

15. září 2009 | 19.58 |
› 

Dětí bude zase méně. Český babyboom končí, Husákovy děti už odrodily a další ročníky jsou slabší a s daleko menší chutí mít děti. Proč to tak je? Na to je lehká odpověď, kterou každý jistě zná.

Na konci června letošního roku žilo v Česku 10,489 miliónu obyvatel. Podle Českého statistického úřadu počet obyvatel zvýšil o 21,6 tisíc. Největší část z nich přitom tvořili imigranti. Po letech "babyboomu" se růst počtu novorozeňat zastavil.

Zatímco v předešlých sedmi letech počet nově narozených dětí neustále rostl, v letošním roce tento trend skončil. Statistici upozornili, že dětí se narodilo celkem 58 tisíc, což je o 1600 méně než ve stejnou dobu loni.

V předešlých letech podle odborníků rodily zejména silné ročníky narozené během éry tehdejšího československého prezidenta G. Husáka. Právě tyto ročníky bývají označovány jako Husákovy děti. (proč se nerodí Havlovy nebo Klausovy děti, když se máme tak dobře?)

Další zajímavostí je, že stále přibývá narozených dětí mimo manželství. Za šest měsíců to bylo celkem 22,1 tisíce. To znamená, že více než 38 procent rodiček bylo svobodných. (Co na to kardinál Vlk?)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (27x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře