Maďaři a referendum

24. červenec 2007 | 19.12 |
› 

Budou si Maďaři dávat v poledne šlofíčka?

Osm miliónů maďarských voličů bude rozhodovat v referendu o zavedení polední siesty. Ústřední volební komise rozhodla, že navrhovaná otázka "Souhlasíte s tím, aby parlament Maďarské republiky přijal zákon zavádějící siestu?" je v souladu s ústavou republiky a referendum může v této otázce proběhnout. Podmínkou referenda je podpis 200 tisíc občanů. Organizátoři předpokládají, že po několika rekordně teplých dnech nebude problém potřebný počet podpisů posbírat. V Maďarsku dosáhly minulý týden teploty rekordních 42 stupňů.

"To by bylo skvělý. Připadal bych si, jako ve Španělsku nebo v Itálii. Ono počasí se k tomu už stejně blíží," uvedl jeden z obyvatelů Budapešti.

"Polední odpočinek. To beru. Pokud to s počasím takhle půjde dál, v poledne opravdu nebude možné pracovat," dodal další.

Pivo zdarma nebude
Ústřední volební komise naopak neumožnila vypsání referenda o tom, aby bylo pivo v hospodách čepované zdarma. Podle volební komise by případné pivo zdarma způsobilo deformaci trhu.

Referendum se v Maďarsku od změny režimu v roce 1989 konalo několikrát. Platná však byla pouze hlasování v nichž Maďaři podpořili vstup země do NATO a Evropské unie.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře