Náboženství a daktyloskopie

29. leden 2010 | 20.06 |
› 

Polský kněz nainstaloval v kostele snímač otisků prstů, aby tak kontroloval docházku školáků na mši. Žáci chystající se k biřmování mají přikládat prst na čtečku tři roky a poté, co navštíví 200 mší, jsou osvobozeni od nutnosti skládat zkoušku před svou konfirmací (potvrzením křtu). 

"Je to pohodlné, nemusíme stát ve frontě, aby nám kněz účast potvrdil v našich konfirmačních knížkách," svěřila se Karolína, jedna z jeho "oveček".

Ne vždy se to ale líbí rodičům. Matka žáka Grzegorze svému synovi přikládání prstu zakázala. "Nelíbí se mi to. Syn je z toho vystrašený, " nechala se slyšet. Jiná matka uvedla: "Kněz nás ve škole informoval o novém systému. Pak se zeptal, kdo je pro a kdo proti. To není lehké, odporovat knězi, ale jsem spíše proti. Kostel není policejní stanice."

Na internetovém serveru se shromáždily názory čtenářů, z nichž mnohé jsou ostře proti. "Hloupý nápad", "supernesmysl", zaznělo mezi ohlasy. "Vracejí se časy policejního státu?" ptá se jeden z odpůrců nápadu. Téma je to v Polsku horké - církev tu má nejsilnější postavení a kostely jsou každou neděli plné.

O čtečku otisků se začala zajímat i generální inspekce ochrany osobních údajů. "Dostali jsme odtud hlášení a zatím se rozhodujeme, jaké vydáme stanovisko," uvedla mluvčí inspekce M.Kaluzynska-Jasaková.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (31x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře