Cizí jazyky ve škole

18. březen 2010 | 12.01 |
› 

Zavzpomínáme trochu na minulé časy. Za protektorátu se na školách vyučoval německý jazyk, po osvobození do nás hustili ruštinu, dnes se brebentí anglicky a mládež pitvoří rodný jazyk a nyní nějaká chytrá hlava přišla s návrhem učit romštinu.

Všechny tři předcházející jazyky byly světové a tudíž měly své opodstatnění. Angličtina je v moderním světě nutná, i když se mi nelíbí, že to mládež přehání a jakoby se za svůj rodný jazyk styděla, ale romština?! To už mi vážně připadá uhozený. Je to další ústupek tomuto etniku? Co zavést takhle vietnamský jazyk.

Ministerstvo školství totiž chce, aby se na základním nebo střední škole nově vyučovala i romština. Měla by být volitelným předmětem.

Romskému jazyku, kultuře a historii by se měli věnovat i učitelé ve výuce dějepisu či občanské výchovy. Díky výuce romštiny chce ministerstvo dostat do základních škol více romských dětí, které jsou nyní automaticky posílány do bývalých zvláštních škol. Podle odborníků je zavedení romštiny do škol pozitivní i pro neromské děti. "Budou se s Romy setkávat ve třídě, měly by proto znát i jejich původ, historii a jazyk. Pomůže to zlepšit vnímání romské problematiky," tvrdí ředitelka sekce speciálního vzdělávání na ministerstvu K. Laurenčíková.

Vnímání romské problematiky však nejlépe vyřeší, když se tohle etnikum bude slušně chovat, osvojí si základní hygienické návyky a hlavně se sníží jeho kriminalita. Počet trestné činosti tohoto etnika, v porovnání s počtem obyvatel, je mnohonásobně vyšší a lepší pohled na ně se nezmění tím, že budeme ovládat romštinu. Jediná výhoda snad tu je, že lépe porozumíme nadávkám.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (20x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře