Sputnik

3. říjen 2007 | 14.34 |
› 

Sputnik šokoval i probudil Ameriku. Je to skoro k neuvěření, ale dobývání vesmíru už má kulaté jubileum.


Vypuštění první umělé družice Sputnik do kosmu před 50 lety, 4. října 1957, zahájilo pomyslný, o to však prestižnější závod o dobývání vesmíru mezi Sovětským svazem a Spojenými státy.

I dnes vzpomínají Američané na "pípání Sputniku" s určitou hořkostí. Uprostřed studené války to pro ně představovalo, jak to charakterizoval fyzik Peter D. Zimmerman "ten nejhlasitější budíček od Pearl Harboru".

Spojené státy tehdy začaly pochybovat, v čem všem může mít Sovětský svaz ještě převahu. Ve vojenském raketovém výzkumu, nebo i ve školství, v samotných základech výuky technických a přírodních věd?

"Sputnik uvrhl Američany do krize sebedůvěry. Znamená to, že instituce liberální demokracie nemohou soupeřit s autoritářskou komunistickou společností?" popisuje historik Walter McDougall v listu New York Times tehdejší americkou náladu.

Pokořením navíc nebyl konec. Ještě než Američané dostali v lednu 1958 do vesmíru svoji první družici Explorer 1, vypustili Sověti v listopadu 1957 svůj Sputnik 2 s psíkem Lajkou na palubě. V dubnu 1961 pak vylétl do kosmu první člověk: Jurij Gagarin.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (17x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře