Chudák kocour Mikeš

14. duben 2010 | 16.33 |
› 

Romští Koniáši nebo jenom velká hloupost. Budeme pálit nebo dávat na index knihy, které někomu vadí. A co písničky...

Romští aktivisté se pohoršují nad Josefem Ladou a jeho dílem Kocour Mikeš. Podle nich je v pasáži knihy, kde je Mikeš přepaden, svázán v pytli a hozen do vozu, projev rasizmu. "Milé děti, ti lidé byli cikáni," vysvětluje totiž Lada v pohádkové knize, kdo mluvícího kocoura ukradl.

Několik romských organizací vyjádřilo kvůli tomu "hluboké znepokojení" a žádá ministryni školství M. Kopicovou, aby zamezila propagaci podobné literatury ve školách. Podle nich Lada ve své knize kriminalizuje všechny Romy.

Předseda Roma Realia V. Miko uvádí v prohlášení: "Takový materiál se dodnes na řadě základních školách používá jako školní pomůcka. Proto považujeme za tragické, že české školství podporuje neustálou nevraživost a vystavuje romské děti výrazným tlakům a ponížení."

Pozastavoval se rovněž nad tím, že v "rasistické pomůcce", jak Ladovu knihu označil, se vyskytuje výraz cikán. "Je to neakceptovatelné a nespisovné slovo, což v samotném důsledku ignoruje fakt, že tento výraz je Romy považován za krajně nevhodný."

(Slovo cikán je ve slovníku mnoho let, naproti tomu Rom je novotvar, pojmenování, které nepřijímají ani všichni příslušníci tohoto etnika. Krom toho, označit tuto knížku za rasistickou pomůcku je mírně řečeno naprostý nesmysl.)

(Omluvme pana Ladu, který tenkrát o názvu Rom neměl sebemenšího tušení)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.29 (14x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře