Houby

9. říjen 2007 | 10.36 |
› 

Taky chodíte rádi na houby? Já ano. Houby teď rostou, ale obsahují těžké kovy. No, taková smaženice s příchutí kadmia nebo olova sice nenadchne, ale houbaře neodradí.

Většina houbařů si neuvědomuje, že houby v mnohých oblastech často obsahují zvýšené koncentrace těžkých kovů. Například kadmia a rtuti. Riziko je velké, pokud rostou na znečištěných územích, jako jsou lesy zasažené průmyslovými imisemi.

Velmi nebezpečné jsou jedovaté prvky jako arzen, olovo nebo rtuť. Tu hromadí jedlé čirůvky, žampiony nebo bedly. Také Koncentrace kadmia v houbách jsou poměrně vysoké.

"Každá houba má jinou schopnost koncentrovat či akumulovat jeden nebo i více chemických prvků," uvedl mykolog Jan Borovička. Ten se v poslední době zabýval výzkumem obsahu těžkých kovů v houbách na Příbramsku a na území Prahy, které jsou průmyslovými zplodinami zasaženy ve velké míře. Zjistil, že u některých druhů hub jsou koncentrace jedů oproti normě několikanásobná.

"Nejvyšší koncentrace kadmia byly zaznamenány u žampionů, a to i v čistých lokalitách. Tuto houbu bych proto nedoporučoval sbírat. Podobně jsou na, tom bedly!' varuje Borovička. Hřibovité houby mají menší obsah těžkých kovů. Běžný houbař by se tak hub z čistých lokalit neměl obávat.

Rtuť může poškodit trávicí systém, ledviny, mozek a nervy. PH otravě kadmiem trpí ledviny a játra, muže poškodit plod a vyvolat rakovinu. Olovo způsobuje nervové poruchy, poruchy trávení, hubnutí, případně ochrnutí dolních končetin.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (14x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře