Kosmická měna

9. říjen 2007 | 21.28 |
› 

Jak je vidět, blíží se čas, kdy směnárny na celém světě budou prodávat majetným lidem kosmickou měnu, aby mohli platit za zboží či služby i mimo naši matičku Zemi.

Klasické mince, bankovky, platební karty a šeky budou mít v meziplanetárním prostoru nulovou hodnotu. Mince by mohly být pro astronauty nebezpečné, zatímco platební karty by záření ihned zničilo. Takže vědci teď pro vesmírné cestovatele vytvořili novou měnu a nazvali ji quid. Název měny zřejmě vznikl ze slangového stejnojmenného výrazu pro libru.

Oficiální název platidla zní: Quasi Universal Intergalactic Denomination. Tato speciální měna je schopná odolat zatížení, kterému v meziplanetárním prostoru bude čelit. Nemá žádné ostré hrany, neobsahuje nebezpečné chemikálie a nemůže tedy ublížit nikomu ve stavu beztíže. Quidy vytvořilo Národní vesmírné centrum při Leicesterské univerzitě (University of Leicester) pro zahraniční směnárnu Travelex.

Quidy jsou jakési průhledné kapsle různých velikostí vyrobené z nepřilnavých polymerů, jaké známe z teflonových pánví. Každá velikost quidu má svou specifickou barvu, která je odlišuje od ostatních a určuje hodnotu platidla. Největší je červená, následuje žlutá, fialová, zelená a nejmenší modrá.

Podle britského Národního vesmírného centra budou turisté běžně pobývat na Měsíci asi kolem roku 2050. "Je jen otázkou času, kdy lidé přijdou do našich poboček a budou žádat quidy pro svůj dvoutýdenní pobyt ve vesmírném hotelu," tvrdí mluvčí společnosti Travelex.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře