Vývoj k vymření

12. říjen 2007 | 18.36 |
› 

Kdo si chce vydělat, tedy pokud má kvalitní sperma, může si zajet do Polska. Tam jsou ceny pro dárce daleko příznivější než u nás.

Polsku chybí sperma. Alespoň to tvrdí pracovníci spermobank, kteří platí až 500 zlotých (3760 korun) dárcům, přesto se ale potýkají s jejich nedostatkem. Ředitelé klinik, kde se léčí neplodnost, bijí na poplach, sperma je podle nich nutné dovážet z jiných zemí. Stále méně Poláků má podle lékařů zájem sperma darovat.

Problém podle polských lékařů tkví nejen v nezájmu mužů, ale také v tom, že z několika kandidátů se k dárcovství hodí pouze jeden. Ve Varšavě proto již mají zásilky z Dánska, v Gdaňsku nabízejí sperma z Francie a dokonce z Afriky.

O sperma ze zahraničí je mezi Polkami zájem. "O dánské spermie má zájem 90 procent našich pacientek," řekla polskému tisku Marzena Smolińská z varšavské kliniky Invimed. Dávka stojí v přepočtu 5200 korun, je o více než 1500 korun dražší než polská.

V Polsku se podle statistik ročně rodí okolo 1500 dětí ze zkumavky a pětkrát více přichází na svět umělým oplodněním. Ještě v 70. letech každý osmý pár měl problémy s neplodností, nyní je to každý pátý. Roste také počet neplodných mužů, je jich asi polovina mezi páry, které se léčí na neplodnost.

V České republice má podle statistik potíže s otěhotněním každý šestý pár. Poruchy plodnosti u mužů tvoří kolem 40 procent všech případů a jejich počet neustále stoupá. Jejich nejčastější příčinou je nízký počet spermií a jejich malá pohyblivost. Dárci dostávají v Česku v průměru okolo 600 korun.

Trochu málo si u nás cení nového života,

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře