Sníží se jim žold?

20. říjen 2007 | 14.08 |
› 

Koncem srpna letěl bombardér B-52 s šesti atomovými hlavicemi nad USA. Naštěstí se nic nestalo, ale ... Chyby u takovýchto zbraní můžou být katastrofální a profesionální armáda největší suprvelmoci to jen potvrdila.

Americké vojenské úřady potrestaly 70 příslušníků vzdušných sil odpovědných za to, že v srpnu letěl nad USA bombardér nedopatřením vyzbrojený raketami s jadernými hlavicemi. Vyšetřování ukázalo, že vojáci zcela přehlíželi pravidla pro manipulaci s tímto druhem materiálu.
Informovala o tom agentura AP s odvoláním na zástupce náčelníka generálního štábu letectva pro operační záležitosti Richarda Newtona.

Americká armáda incident vůbec poprvé oficiálně přiznala v pátek, kdy velitel vojenského letectva Michael Wynne prohlásil, že šlo o "řetězec chyb".

Bombardér B-52 letěl 30. srpna ze základny Minot ve státě Severní Dakota na základnu Barksdale v Louisianě. Během více než tříhodinového letu měl pod křídly šest raket s plochou dráhou letu. Teprve několik hodin po přistání se zjistilo, že byly nedopatřením vybaveny jadernými hlavicemi. Celkem tak byly hlavice nedostatečně zajištěny 36 hodin.

Vojáci, kteří měli manipulaci se zbraněmi na starosti, celou komplikovanou proceduru ověřování stavu střel, jejich přípravy a přepravy, v podstatě odbyli.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře