Ceny Česko - Německo

22. říjen 2007 | 20.52 |
› 

Máme se dobře, dobře nám tak. PRAHA 22. října 2007 Češi už Němce dohnali v cenách potravin. To by nebylo to nejhorší, kdyby tomu odpovídal také náš plat.


Ceny potravin v Česku a v Německu jsou prakticky stejné. Potvrdily to srovnávací nákupy, na které vyrazili redaktoři LN. Ukázalo se dokonce, že některé potraviny jsou v Česku dražší než v Německu.

Redaktoři nakoupili v českém a německém supermarketu Kaufland téměř identické potraviny. Ceny některých z nich, například mléka, másla a sýra, se lišily jen o haléře. V německé Pirně stálo 250 gramů másla v přepočtu 32,40 koruny. Stejný řetězec v Praze prodává kostku másla za 31,90 koruny. Nejmenší rozdíly v cenách zjistili právě u mléčných výrobků. Ceny ostatních potravin z testovacích nákupů v Pirně a v Praze se lišily jen o jednu či dvě koruny. Obchody Kaufland patří v Česku mezi nejlevnější. Třeba v supermarketu Albert je cena za jihočeské AB máslo o šest korun vyšší.

Průměrná hrubá měsíční mzda v Česku dosáhla letos v druhém čtvrtletí 21 462 korun. V Německu je průměrná mzda 2885 eur, podle pátečního kurzu ČNB tedy 78 589 korun. Průměrný Němec tedy za svou práci dostává zhruba třiapůlkrát více než Čech.

Co na to naši páni podnikatelé?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (11x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře