Z historie kávy

24. říjen 2007 | 22.39 |
› 

Káva je jeden z nejoblíbenějších nápojů, ale co o ní vlastně víme? Nu neuškodí si o ní něco popovídat, myslím že si to tento lahodný nápoj plně zaslouží.

Lidé znají kávu již z doby kolem roku 550 před naším letopočtem. Tehdy v Etiopii a Arábii míchali kávová zrnka s olejem a dělali z nich výživné kuličky, které sloužily jako potrava při cestách pouští.

Za objev jejich povzbuzujících účinků prý můžeme děkovat jistému pasákovi koz, který si všiml, že zvířata žvýkající listy a bobule určitého stromu, jsou nebývale čiperná. Ohlásil to mnichům z nedalekého kláštera, a ti zvířata ve žvýkaní kávových zrn následovali. Legenda praví,že po požáru lesa, při kterém hořely i kávovníky, lidé zjistili, že káva je lepší pražená.

Postupně se káva stala vyhledávaným artiklem. Arabové zakázali vývoz kávových semen, uvědomili si, jaká je káva vzácnost. Ale v roce 1517 přivezla turecká vojenská výprava kávu z Egypta a Sýrie do Cařihradu jako válečnou kořist. Potom se již káva rychle rozšířila po celém světě. První kavárna byla otevřena v Benátkách v r. 1624, v Londýně v r. 1625.

Ne každý byl kávě nakloněn. V roce 1674 byla v Londýně uveřejněně Petice žen proti kávě, kde ženy tvrdily, že muži jsou po kávě neplodní.

V Čechách se káva objevila také. V r. 1598 o ní již psali dva známí cestovatelé Heřman Černín a Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Pražané však začali pít kávu až koncem 17. století. Arab Georgius Hatalah z Damašku původně vařil kávu u sebe doma v Karlově ulici, ale v r. 1714 si již otevřel kavárnu. Potom již kavárny příbývaly velmy rychle.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře