Předčasná nadílka

28. říjen 2007 | 11.17 |
› 

Přestože Mikuláš je až v prosinci, připravili nám pekaři a obchodníci předčasnou nadílku už v listopadu. Určitě se nemýlím, když řeknu, že tentokrát místo Mikuláše naděloval čert.

Dnes, kdy si připomínáme vznik státu, dostali občané dárek, o který jistě nestojí. Za rohlíky, chléb a další pečivo si lidé už od listopadu budou muset připlatit. Většina velkých pekáren totiž od 1. listopadu zvyšuje ceny v průměru o dvacet procent. Pokud obchod toto zvýšení plně promítne do svých cen a trochu si přidá, cena obyčejného rohlíku se v obchodech může zvýšit až o padestátník na 2,50 Kč, kilo nejlacinějšího kmínového chleba může vzrůst o tři koruny na 23 Kč.

Zvýšení cen o dvacet procent už od 1. listopadu. Zdražení pekárenské společnosti původně avizovaly až od 1. ledna 2008.

Hlavními důvody zdražování jsou enormní růst cen potravinářského obilí, růst cen energií a v neposlední řadě i růst mezd. Kilogram potravinářské pšenice dnes stojí 6,50 Kč v porovnání s loňskými 3,50 Kč. Žito pekaři nakupují jen o málo laciněji. Na kile chleba tak pouze zdražení základní suroviny dělá podle pekařů kolem 3 korun.

Z pohledu pekařů není zdražení nijak mimořádné. Na jednom rohlíku to dělá 20 a 30 haléřů, na kilogramu chleba kolem 3 až 5 korun podle druhu. Jak se zjistilo, od pekařů nakupují obchodní řetězce obyčejný rohlík za ceny kolem 1,10 Kč, při množstevních a jiných slevách ještě za méně, průměrná obchodní cena 1 kg chleba činí podle statistik něco přes 14 korun.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře