Itálie a Romové

3. listopad 2007 | 22.16 |
› 

Rázně na kriminálníky. Kdyby měli nyní Italové rozhodnout v referendu o rozšíření Evropské unie o Rumunsko, odpovědí by s největší pravděpodobností bylo drtivé Ne.

Jen za minulé tři měsíce mají totiž podle polici na svědomí několik loupeží a vražd. Poslední kapkou byla smrt 47leté ženy, manželky důstojníka italského námořnictva, která byla zmlácena a znásilněna nedaleko jedné romské osady. Policie z útoku obvinila dvacetiletého Nicolae Mailata, jenž přijel do Itálie po vstupu Rumunska do EU.

Žena po dvou dnech v kómatu zemřela a pod tímto dojmem - a také s vědomím, že za poslední tři měsíce to už byl minimálně třetí podobný případ - italská vláda bleskově schválila nový zákon. Ten úřadům umožňuje bez soudu ze země vypovídat "nebezpečné cizince".

Podle nového zákona mohou být z Itálie vypovězeni ti občané EU, které bude policie považovat za "nebezpečné pro společnost" K vypovězení ze země bude stačit i předchozí zápis v trestním rejstříku. Tento výklad je patrně inspirován poslední brutální vraždou, protože podle italského tisku Mailat uprchl z Rumunska těsně před nástupem tříletého trestu vězení za krádež.

Úřady se nijak netají tím, proti komu je nové nařízení namířeno. Během prvních sedmi měsíců tohoto roku tvoří Rumuni 75 procent zatčených v souvislosti se znásilněním, krádeží či zabitím.

Italská vláda zdůvodnila vydání nového zákona nutností "bojovat s případy brutálního násilí a kriminality". Premiér Romano Prodi k tomu dodal, že problémy s rumunskými přistěhovalci "nemá jen Itálie", a naznačil, že o tomto tématu chce jednat i s dalšími zeměmi, jež Rada Evropy nedávno kritizovala za "nedostatečnou ochranu Romů.Mezi těmito zeměmi figuruje i Česká republika.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře