Radujme se

14. listopad 2007 | 11.16 |
› 

Tohle je trochu ironický název, protože radovat se opravdu nemůžeme. Ceny dohonily a leckdy i předehnaly Německo, ale platy za nimi silně kulhají na obě nohy.

Čechy čeká od ledna příštího roku největší zdražení od roku 2001, kdy ceny v průměru stouply o 4,7 procenta. Podle analytiků by ale ceny příští rok mohly vzrůst ještě výrazněji, a to o pět až šest procent.

Zvýšením sazby DPH z pěti na devět procent zdraží potraviny a další položky nezbytné pro chod většiny domácností. Zvýšení sazby DPH přinese i zaokrouhlování cenu u obchodníků, samozřejmě směrem nahoru.

Zdraží energie, ale i další suroviny, což nakonec opět zaplatí spotřebitelé. Většiny lidí pocítí růst cen hned ráno při snídani. Více zaplatí za noviny ke kávě, mléko do kávy, ale i rohlík s máslem. Pokud pojede do práce městskou hromadnou dopravu, vlakem či autobusem, připlatí si za jízdné.

Zdraží i obědy, krabička cigaret bude rovněž dražší. Pokud se zastaví u svého lékaře, zaplatí za návštěvu a recept v lekárně. Připlatí si ale i na poštovní známku. Dražší budou i vstupenky na kulturní či sportovní akce.

Doma zaplatí více za elektřinu, praní prádla v automatické pračce, zdraží i voda na mytí. Zvýší se i ceny nájemného. Za vytápění rodinného domku uhlím se zaplatí ročně více až o pět tisíc. Na topení v bytě si průměrná rodina připlatí měsíčně o 166 korun více než letos.

Otázkou ovšem je, jak dlouho takovýhle zdražování vydrží normální rodina. O naše vládní představitele strach mít nemusím, ty se o sebe vždycky umí postarat. Další otázkou je, jestli do takového blahobytu se vůbec dá přivést dítě.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (11x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře