Zrzky mizí

14. listopad 2007 | 17.55 |
› 

Pomalu, ale jistě, bude zrzavých vlasů ubývat. Takže krásné zrzečky se stanou čím dál větší vzácnosti. Ještě, že chemie nám dokáže "ohnivé" hlavičky dodat v mnoha odstímech.

Co mají společného Nicole Kidmanová, William Shakespeare, Kryštof Kolumbus a Alžběta I.? Přece zářivě zrzavé vlasy. Před nedávnem se ale objevily spekulace o tom, že zrzounů a zrzek ubývá a během zhruba sta let se už žádní lidé s přirozeně rezavými vlasy rodit nebudou. Jen dvě procenta lidstva má přirozeně rudé vlasy. Jsou nositeli mutace, která se sice objevila před tisíci lety, ale jen v indoevropské populaci, a až do dnešních dnů je nejrozšířenější v severní Evropě. Globální přesuny obyvatelstva, které vedou k širšímu výběru partnerů, však snížily šance na to, že se zrzek a zrzka potkají a budou mít děti.

Kolem 40 procent Skotů má k této barvě vlasů genové předpoklady a třináct procent Skotů pak má na hlavě opravdu zrzavé vlasy. Podle některých názorů ryšaví lidé vymřou už kolem roku 2060, ale jiní vědci mají za to, že gen zrzavosti může po několik generací dřímat v klidu a neprojevovat se, dokud se jeho nositel či nositelka nesetká s tím pravým či tou pravou osobou.

Co se týče přirozených blondýn a blondýnů, jsou vědci poněkud optimističtější. Dávají jim ještě 200 let. A tvrdí, že poslední blondýna se narodí ve Finsku kolem roku 2200. Ale toho se patrně již nikdo z nás nedožije.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (10x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře