Nahoře bez

16. listopad 2007 | 12.21 |
› 

Mravnost nadevše, tak nějak se to hlásalo ve starém českém filmu. Já osobně nevím, proč musí být ženská prsa zahalena a mužská si užívají svobody. Přitom někteří muži jsou pěkně "kozatí", že by jim to "ošizené" ženy mohly závidět.

Skupina švédských aktivistek je rozhořčena, že jim provozovatelé veřejných bazénů zakazují pohybovat se u vody nahoře bez. V kampani po celé zemi se snaží přimět společnost ke změně postoje. Diskuze se rozhořela od případu z letošního srpna, kdy dvěma ženám v Uppsale odmítli dovolit pohybovat se bez svrchního dílu plavek.

"V prvé řadě je tu aspekt bezpečností, pak je tady také hygienický problém a konečně je tu něco, co nazýváme běžnými zvyklostmi a mravy," hájil rozhodnutí provozovatele bazénu mluvčí.

"Naším cílem je začít debatu o nepsaných sociálních a kulturních pravidlech, které sexualizují a diskriminují ženské tělo," naráží Astrid Hellrothová na fakt, že muži svá prsa zahalovat nemusejí, ačkoli mají bradavky stejně jako ženy.

Řada dobrovolnic se rozhodla, že bude na veřejných bazénech ve svých obcích plavat nahoře bez. Zatím vždy narážejí na odpor. Švédské hnutí Bara Brost (Nahá ňadra) se spojilo také s kanadskou sesterskou organizací.

"Chceme, aby naše prsa byla tak normální a nesexualizovaná, jako jsou ta mužská, takže bychom mohly také strhnout svá trička při fotbalovém zápase," uvedly Astrid Hellrothová a Liv Ambjornssonová pro švédský magazín Ottar.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (13x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře