Vodní dýmky

18. listopad 2007 | 21.46 |
› 

Když jsem byl na dovolené v Tunisu, tak jsem měl velkou chuť vodní dýmku vyzkoušet, ale nakonec z toho sešlo. Moc zdraví jsem neušetřil, protože jsem tak kouřil místní cigára.

Kouřením vodní dýmky si člověk do těla vpraví víc dehtu a oxidu uhelnatého než z cigaret. Při užití malého rychle zápalného uhlíku se překračuje evropský limit pro dehet v cigaretách 32krát a pro oxid uhelnatý 17krát.

Podle M. Ježkové ze Státního zdravotního ústavu si v Česku vodní dýmku oblíbili hlavně mladí lidé, často dívky a zapřisáhlí nekuřáci. Podle ní je ale neškodnost vodních dýmek mýtem.

Podle jednoho z výzkumů kouřilo vodní dýmku v Česku asi 14 procent patnáctiletých dětí. "Je to 'in', mladí lidé si vodní dýmku spojují s orientem, dobrodružstvím a pohodou, často se kouří třeba v čajovnách, čím dál víc ale přímo doma," řekla Ježková.

Vodní dýmky si lidé vozí jako dárek z cest, koupit se dají ale i v českých prodejnách a na internetu. Cenově jsou stále dostupnější, dnes se dají vodní dýmky koupit od zhruba 700 korun. Tabákové směsi se prodávají okolo stokoruny a uhlíky od třiceti korun výše.

Ve vodní dýmce se kouří voňavý tabák nebo beztabáková směs melasy s ovocnou příchutí. Kouř prochází vodou a dlouhou hadicí k ústům a do plic. Myšlenka, že voda odfiltruje škodlivé látky, mylná. Bez rizika ale není ani kouření beztabákových směsí. Výrobci totiž na krabičkách nezmiňují jejich přesné složení, proto vlastně není jasné, co do sebe člověk vdechuje. "Nebezpečné je především nedokonalé spalování, kvůli kterému se tvoří oxid uhelnatý," řekla Ježková.

Oblíbené je to hlavně v zemích Blízkého východu. Některé studie zjistily, že kouření vodní dýmky po dobu 30 až 60 minut se vyrovná vykouření celé krabičky cigaret. Ze studie egyptských párů také vyplynulo, že kouření vodní dýmky snižuje plodnost.
Odhaduje se, že na světě je asi sto milionů kuřáků vodních dýmek.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (10x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře