Omyly FBI

21. listopad 2007 | 14.23 |
› 

FBI prověřuje stovky případů odsouzených lidí na základě nespolehlivých testů. To je sice chválihodné, ale hrozné je mnohaleté mlčení a další používání testů v soudním řízení. Další důkaz americké demokracie a práva.

Stovky nevinných lidí možná skončily v posledních dekádách v amerických věznicích na základě nedokonalých balistických testů provedených experty z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

FBI stále znovu otevírá desítky případů, při nichž testy sloužily jako důkaz proti obžalovanému. Není jasné, kolik lidí bylo k pobytu za mřížemi neprávem odsouzeno. Odhaduje se, že výsledky analýz sloužily v posledních 30 letech jako důkazní materiál v 2 500 případech.

Srovnávací analýza používala chemický postup, která měla stanovit příbuzenství kulky nalezené na místě činu s ostatními, které podezřelý vlastnil. Základním předpokladem byl fakt, že každá sada olověných kulek byla specifická.

Dokumenty naznačují, že FBI o stoprocentní spolehlivosti testů pochybovala už v roce 1991. Nahlas se o problému ale začalo hovořit až o třináct let později poté, co se rozhodl prolomit mlčení jeden laboratorní technik.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře