Děkujeme, Julínku

22. listopad 2007 | 12.55 |
› 

Novoroční dárky ministra Julínka: Platí i pacient v komatu. Jako by toho zdražování potravin, energií a dopravy nebylo dost. Vždyť na zdravotnictví jdou peníze z našich daní a podle ústavy máme nárok na bezplatnou lékařskou péči. Když nebudeme potřebovat paláce zdravotních pojišťoven, auta, drahé vybavní kanceláří a stovky úředníků, tak zůstanou peníze v zdravotnictví.

Doma byste utratili mnohem víc. Takový je argument ministerstva zdravotnictví pro zavedení poplatku za pobyt v nemocnicích. Od ledna to bude šedesát korun.
"Spotřebovávali bychom energie, prali a uklízeli, utráceli za jídlo a při tom všem by u nás nestál nikdo, kdo by nám byl schopen kdykoliv s čímkoli na špičkové profesionální úrovni pomoci," vysvětluje ministerstvo v informační brožuře.

Platit se bude i v porodnicích a poplatků nebudou ušetřeny ani děti, ačkoli původní plány ministerstva s úlevou počítaly. "Za dítě samozřejmě platí poplatek rodiče. Náklady, které rodinám vzniknou, jsou z velké části kompenzovány úlevami v daňové oblasti," říká ministr Tomáš Julínek.

Ačkoli reforma počítá s tím, že pacient za každou návštěvu ambulantního specialisty spojenou s vyšetřením zaplatí třicet korun, hospitalizovaní budou mít všechna vyšetření v nemocnici zdarma.

Platit budou také lidé, kteří leží dlouhou dobu v kómatu. "I takovému člověku běží důchod nebo jiné příjmy ze sociální oblasti, a může se tedy podílet na úhradě péče alespoň šedesáti korunami za den," zdůvodňuje ministerstvo


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře