Invaze medúz

26. listopad 2007 | 17.18 |
› 

Ny tyhle ladně se pohybující tvorečky je hezká podívaná v nějakém mořském akváriu nebo v televizi, ale setkání s nimi v moři je krajně nepříjemné.

Stačily dva dny a firma, jejíž lososi končí i na stole britské královny, se ocitla na pokraji krachu. Na vině jsou medúzy - respektive celé armády těchto mořských tvorů, které mají na svědomí přes 100 tisíc lososů.

Talířovka svítivá je druh medúzy, která v létě vyhání turisty z pláží u Středozemního moře. Mají strach z jejího jedovatého žahnutí. Nyní však dorazila v dosud nevídaném počtu k severoirským břehům.

Miliardy malých medúz, jejichž průměr nepřesahuje 10 centimetrů pokryly území o rozloze 27 kilometrů čtverečních do hloubky 13,5 metrů. Přitom se dostaly k rybím sítím a připravily o život lososy v hodnotě více než jeden milion liber (asi 37 milionů korun).

Útok, který se odehrál na pobřeží Antrim, značně ohrozil budoucnost společnosti. "Stále vypočítáváme plný rozsah škod, je to veliké neštěstí," řekl generální ředitel rybí farmy Northern Salmon Co. John Russel.

Lososi zahynuli pod vlivem stresu a zranění způsobených žahnutím medúz. V první fázi útoku se zaměstnanci farmy snažili vyjet k sítím na třech lodích, ale hustota medúz ve vodě byla tak vysoká, že uvízli a na místo se dostali, až když bylo po všem. "Za 30 let jsem nezažil takovou koncentraci medúz na tak rozsáhlém území, bylo to naprosto neuvěřitelné. Moře bylo celé červené od medúz, nemohli jsme vůbec nic dělat," uvedl Russel, který stanul ve vedení firmy tři dny před událostí.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (8x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře