Věřte - nevěřte

27. listopad 2007 | 21.00 |
› 

V době, kde se zdražuje vše, na co se podíváte a lidi jen nevěřícně kroutí hlavou, kam až se ty ceny vyšplhaly a přemýšlí, jak vyjít s penězi, přichází zpráva o růstu platu. Je to pravda nebo chytrý tah, aby se lidem zavřela pusa?

Průměrná hrubá měsíční mzda v ČR vzrostla ve třetím čtvrtletí meziročně o 7,6 procenta na 21 470 Kč. Proti stejnému období loni tak byla o 1517 korun vyšší. Reálná mzda, tedy po odečtení inflace, se v průměru zvýšila o pět procent. Uvedl to v úterý Český statistický úřad.

Tak fajn, budeme mít na zdražení..., ale pozor. Pod úrovní průměrné mzdy jsou dvě třetiny zaměstnanců

Vždy, když ČSÚ zveřejní údaj o průměrné mzdě, mnozí občané nevěřícně kroutí hlavou, nebo se i rozčílí, neboť svoje příjmy shledávají podprůměrnými a jejich známí a přátelé rovněž vydělávají méně. Cítí se poškozeni, jde ale pouze o nepochopení toho, o čem průměrná mzda vypovídá. Podprůměrně placených zaměstnanců je vždy mnohem více než těch, kteří se drží nad průměrem.

A jsme doma. Když se odečtou neskutečně a nezaslouženě vysoké platy ministrů, poslanců, manažerů, bankovních úředníků a jiných lidí, co nevytvářejí žádné hodnoty, zbyde na obyčejné lidi asi tak polovina. Můžete se zeptat kolik bere řidič MHD, prodavačky v marketech atd.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (10x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře