Inflace

28. listopad 2007 | 15.44 |
› 

Inflace, strašidlo mnohých lidí je neustále při chuti a ukusuje nám z našich platů. Chápu, že některému zvyšování cen se díky dovozu nemůžeme vyhnout, ale někde jsou zisky a marže obchodníku a výrobců až nestydatě vysoké. Inu kapitalismus s lidskou tváří.

Drahé máslo, mléko, ale také pečivo pomohly vyzdvihnout říjnovou inflaci na čtyři procenta. To je vůbec nejvyšší meziroční růst od ledna 2002, oznámil ČSÚ. A růst cen se ještě zrychlí v příštím roce, kdy vzrostou daně a podraží energie a nájmy. Inflace je vyšší, než trh čekal, ovšem překvapení není veliké.

"Hlavním tahounem inflace byly ceny plynu a potraviny," řekl ekonom Komerční banky Jiří Škop.

Polotučné trvanlivé mléko podražilo podle statistiků meziročně téměř o 40 procent, sýry o 15 a máslo o více než 35 procent. "Ceny běžného a trvanlivého pečiva vzrostly o pět procent a růst ovoce zrychlil na 18,1 procenta," uvedl ČSÚ.


Zrychlení působí sice trochu poplašně, ale tvůrci měnové politiky by se plašit neměli.

Inflace dále poroste
Hlavní příčiny bobtnající inflace leží a budou ležet v růstu regulovaných cen, jako je nájemné, elektřina, teplo, vodné, stočné, a ve zvyšování nepřímých daní.

Češi se tak podle analytiků musejí s rostoucími cenami smířit.

Zatímco pro letošní rok očekáváme průměrnou inflaci kolem 2,6 procenta, v roce 2008 by se mohla vyšplhat nad pět procent. Do rychlejšího tempa se promítne nejen vyšší DPH a spotřební a ekologické daně, ale v růstu cen budou pokračovat i potraviny.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (10x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře