Kupujete biopotraviny

13. listopad 2009 | 17.47 |
› 

Chcete žít zdravě a proto si kupujete mnohem dražší biopotraviny? No, to Vás asi nepotěší další případ nekvalitního produktu, který má horší kvalitu než normální potraviny.

Trh s biopotravinami, kterému v Česku i v celé Evropě roste ročně obrat o desítky procent, zasáhl další skandál. V Rakousku - zemi s jedním z nejrozvinutějších biotrhů v EU - se totiž na pultech obchodů objevila biomouka s výrazně nadlimitním množstvím pesticidů, a to i nad povolené normy pro konvenční potraviny.

Případ už řeší rakouské státní zastupitelství, odborníci ale hledají především odpověď na otázku, jak je možné, že pesticidy v biomouce neodhalily nejrůznější kontroly ještě před samotným prodejem.

Mouku pod známou bioznačkou "Ja, Natürlich" prodávala firma REWE, která je i v Česku vlastníkem řetězců Billa a Penny Market.
Není totiž vyloučeno, že by se taková mouka mohla dostat také na český trh. Podobné případy "kontaminace" biopotravin se objevují čas od času i u nás.

Laboratorní rozbor prokázal, že biomouka od REWE obsahuje vysoce nadlimitní množství pesticidů, a dokonce i jeden druh pesticidu v Rakousku zcela zakázaný. Za celou akcí možná stojí konkurenční boj, podstatné ale je, že pesticidy v mouce skutečně byly.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (30x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře