Turista

1. prosinec 2007 | 11.31 |
› 

Tak na takový výšlap musí mít člověk odvahu, ale jak jsem usoudil, příliš zdatný chodec to nebude. V jeho věku by by si měl člověk s dvoustovkou poradit rychleji.

Litevský farmář Saulius Marcinkevicius (41), který se ztratil na zájezdu v Německu, se nelekl vzdálenosti 1300 km a pokusil se o návrat domů po svých. Vycestoval v listopadu poprvé v životě do zahraničí na veletrh zemědělské techniky Agritechnica do německého Hannoveru, kam však nikdy nedorazil.

Na odpočívadle na dálnici u východoněmeckého Lipska zmeškal odjezd svého autobusu. V kapse mu zůstal jen pas a sto eur. Kromě litevštiny neovládal žádný jiný jazyk.

Zvážil své reálné možnosti a rozhodl se pro namáhavý pěší pochod napříč celým Polskem domů do městečka na severovýchod země, asi 170 km severně od Vilniusu.

Německá policie ho několikrát zastavila, když kráčel podél dálnice. Kvůli nedostatečným jazykovým znalostem však nedokázal požádat o pomoc.

Za devět dní se mu podařilo urazit 200 kilometrů z Lipska až na polské hranice. Živil se jablky, která našel po cestě, a pil vodu z kaluží a rybníků. Štěstí se na něho usmálo až na polské straně hranice, kde narazil na řidiče kamiónu, který ho ochotně odvezl až k domovním dveřím.

Vyčerpaný muž zhubl během svého pochodu o pět kilogramů a poranil si nohy. "Přežít mi pomohl speciální výcvik, který jsem absolvoval na vojně. Byla to moje poslední cesta do ciziny," řekl.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře