Kuriozitky a pověry 4.

10. listopad 2006 | 19.38 |
› 

Zvláštní problém řeší v norském Kristiansandu. Žáci základní školy totiž nemají na toaletách pisoáry a musejí si při čůrání sedat jako dívky. Krok vedení školy pobouřil nejen samotné žáky, ale do problému se vložil politik Vidar Kleppe. Prohlásil, že čůrání v sedě je krok "proti Bohu". Kleppe požaduje hlubší politickou debatu, která by podobné kroky v jiných školách znemožnila. "Když chlapcům nedovolíte čůrat v přirozené poloze, tak jak to dělali po celé generace, mícháte se do práce Bohu," vzkázal politik.

Domnívá se, že chlapcům jsou tak ubírána základní lidská práva, když musejí močit jako dívky.

Pravý opak ale tvrdí ředitelka školy. Podle Lise Gjulové sdílejí toalety chlapci a dívky společně. Malí chlapci navíc močení u pisoárů nezvládají, a tak je pro ně rozhodně lepší, že si mohou pohodlně sednout.

Když je smůla, tak je smůla, mohl si říci jeden úředník z francouzského města Lagny nedaleko Paříže. Devětkrát se pokoušel o sebevraždu a vždy mu v tom na poslední chvíli někdo zabránil. Podesáté, a bylo to 13. dne v měsíci, otočil v kuchyni kohoutkem od plynu, ale zapomněl, že v koupelně hoří kontrolní plamínek od karmy. Došlo k výbuch, dům shořel, ale nešťastný smolař vyvázl jen s nepatrnými popáleninami.

Pověry kolem diamantů byly v minulých stoletích velmi rozšířeny. Rytíři například věřili, že jim diamantový talisman přinese štěstí v bitvách.Tradovalo se také, že chrání před nejrůznějšími chorobami a pomáhá udržovat manželskou lásku. Diamanty umleté na prášek se užívaly také v lékařství - ovšem s hroznými následky pro nemocné. Po požití takového " léku " zemřel třeba Vavřinec Spanilý a Benvenuto Cellini unikl smrti jen proto, že kdosi z chtivosti zaměnil diamant určený k rozdrcení za méněcenný polodrahokam.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.57 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře