Šimpanz kontra studenti

4. prosinec 2007 | 19.23 |
› 

Šimpanz poráží vysokoškoláky, ale naštěstí se nejedná o naše studety. No, já si stejně myslím, že i naše nastupující elita národa by dopadla obdobně neslavně.

Člověk se považuje za nejinteligentnějšího tvora na Zemi a na šimpanze, svého nejbližšího biologického příbuzného, se dívá svrchu. Možná neprávem. Japonští vědci při pokusech zaměřených na zkoumání krátkodobé paměti mladých primátů a dospělých lidí zjistili, že zdaleka nejlepší výkony podával mladý šimpanz.

Pro jednu ze zkoušek Macuzawa a jeho kolegové vycvičili tři pětileté primáty, kteří se naučili pořadí arabských číslic od jedné do devíti.Soupeři primátů bylo dvanáct vysokoškoláků. Na obrazovce počítače jim znázornili devět čísel. Když se dotkli prvního z nich, zbývajících osm se změnilo v bílé čtverce.

Účastníci pokusu poté měli za úkol označit jednotlivé čtverce v tom pořadí, v jakém tam byly číslice. Test ukázal, že šimpanzi, ačkoli nejsou tak přesní jako lidé, to provedli rychleji.

Nejlépe si vedl šimpanz jménem Ajumu, kterého japonští vědci podrobili spolu s devíti vysokoškolskými studenty druhé zkoušce. Při ní problesklo na velmi krátkou dobu na obrazovce pět číslic, než se opět změnily v bílé čtverce.

Zadání bylo stejné: dotknout se jednotlivých geometrických tvarů ve správném pořadí, jako když tam byla čísla.

Pokud se číslice znázornily na sedm desetin vteřiny, Ajumu i studenti úkol splnili správně zhruba v osmi případech z deseti. Když ale tvůrci pokusu odkryli číslice na pouhé dvě až čtyři desetiny vteřiny, jasně zvítězil šimpanz. Zatímco Ajumu stále dokázal správně určit pořadí čísel z 80 procent, jeho lidští soupeři dosáhli jen čtyřicetiprocentní úspěšnosti. Při součtu všech testů tak nejvíce bodoval právě šimpanz Ajumu.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (16x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře