Poplatky na Slovensku

15. prosinec 2007 | 15.54 |
› 

To, co se na Slovensku pro neúspěch zrušilo, tak náš ministr zdravotnictví s požehnáním vlády zavádí u nás a nic mu nevadí, že vlastně tak porušují ústavu, kde máme zakotvené právo na bezplatnou zdravotní péči.

Slováci nevzpomínají na platby u lékaře v dobrém. Poplatky za návštěvu lékaře a za každý recept zavedla pravicová vláda premiéra Mikuláše Dzurindy v roce 2002. Tento experiment pravicového kabinetu nová vláda premiéra Roberta Fica zrušila loni v září, dva měsíce po nástupu do funkce.

Za recept se místo dvaceti korun platí jen pět korun. Dál se platí 60 korun za návštěvu pohotovostní služby.

"Tvářili se, že poplatky, to je reforma zdravotnictví. Cílem reformy měly být lepší služby ve zdravotnictví, místo toho jen tahali lidem peníze z kapes," vzpomíná Pišút.

"Když mě tehdy hospitalizovali, musely poplatek za pobyt v nemocnici zaplatit děti. Mně by tato částka z důchodu určitě chyběla," říká Anna Bundová.Vážně nemocný Ján si vypočítal, že zrušením poplatků ušetří asi čtyři stovky měsíčně.

"Zrušení poplatků návštěvnost u specialistů neovlivnilo. Nárůst počtu pacientů však cítí praktičtí lékaři," uvedl. Ředitel nemocnice v Bojnicích L.Gerlich konstatoval, že počet hospitalizovaných stoupl letos asi o pět procent.

Poplatky na Slovensku (v Sk)

2002

- 2007

návštěva lékaře

20

0

recept

20

5

den hospitalizace

50

0

návštěvy pohotovosti

60

60

Co na to Julínku, nevemeš si příklad ze Slovenska.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře