Vykastrovaný lev

18. prosinec 2007 | 21.14 |
› 

Ne, nikdo tady neubližuje zvířátkům, to jen lev ve znaku švédských vojenských jednotek přišel o svůj samčí symbol. Nyní tedy mají ve znaku kastráta, doufám, že teď jsou ženský spokojený.

Švédská armáda vyhověla nezvyklé žádosti vojákyň. Z obrazu lva, který je ve znaku mírových sil, odstranila pohlavní orgán. Tím ale vyvolala vlnu pobouření a protestů. Šelma ve znaku drží v jedné tlapě meč a ve druhé olivovou ratolest, pohlavní orgán však byl vyretušován.

O kuriózním zásahu rozhodl zvláštní armádní výbor poté, co dostal žádost ženských příslušnic mírových sil. Ty se cítily být samčím pohlavním orgánem heraldického zvířete znevažovány.

Retuší znaku je kromě jiných znechucen i autor jeho uměleckého návrhu, který je současně znalcem heraldiky.

Vojenská komise podle něj prokázala absolutní nedostatek historického povědomí a neznalosti heraldických zásad dodržovaných stovky let.

Z dějin je známo, že zvířata bez genitálií dostávali do znaku pouze ti šlechtici, kteří zradili svého krále. Takový znak pak museli užívat tak dlouho, dokud svou zradu neodčinili.

Lze pochybovat, že by zrovna tento historický fakt pomáhal upravenému znaku zvýšit prestiž švédských mírových jednotek, a to bez ohledu na žádoucí rovnost pohlaví, argumentují kritici změny.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.14 (14x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře