Děda Mráz

27. prosinec 2007 | 10.45 |
› 

Děda Mráz je v Rusku stále populární a zatím ho nijak netíží problémy s nekalou konkurencí Santa Clause. Tenhle přivandrovalec mu nijak popularitu neubírá.

Návštěva Dědy Mráze a jeho vnučky Sněhurky bývala odjakživa stálicí ruských Vánoc.
Kouzelné postavičky navštěvují ruské rodiny a rozdávají vánoční dárky na Nový rok, tak jako v Česku chodí 5. prosince Mikuláš s andělem a čertem.

"Jeden klient si loni vyžádal Dědu Mráze Spidermana. Vůbec nepopsal, jak by si to vlastně představoval. Chtěl jen, aby Spiderman vypadal vánočně a mohl jeho předat synovi dárky," popsala jednu z podobných situací Anna Vorobjevová, úřednice jedné z agentur, která návštěvy kouzelných postav organizuje. Nakonec prý na místo poslali masku v obleku filmového Spidermana s bílým plnovousem, berlou Mrazilkou a pytlem naditým dárky. Zákazník i jeho potomek prý byli spokojeni.

Příznivců takových novot je podle Vorobjevové málo, jen asi dvě či tři procenta objednávek, ale rok od roku prý poptávka roste. Hodina návštěvy takových netradičních "vánočních" postav přijde moskevskou domácnost na 2000 až 3000 rublů (asi 1500 až 2000 korun).

Ne všechny západní vlivy jsou ale v Rusku oblíbené. Například tradiční Děda Mráz chodí zásadně v oblecích buď modré nebo šedé barvy . běda ale, kdyby byl v červené, a vypadal tak jako Santa Claus.

"Řekli byste, Santa Claus, to je blízký příbuzný našeho Děda Mráze. Ale poptávka po něm není. Lidé volají a říkají, že Santu nechtějí, protože je Američan," směje se Timur Šalimov.

Ovšem i svobodní milovníci mladých Sněhurek si o novoroční noci mohou přijít na své a navíc bez přítomnosti vousatého starce. Striptýz, který taková Sněhurka nabízí, trvá obvykle kolem 20 minut a stojí mezi 9000 až 15.000 rubly (asi 6000 až 10.000 korun), uvádí Šalimov.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.1 (10x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře