Navrácený zrak

4. leden 2008 | 16.40 |
› 

Lékařská věda dělá někdy opravdu zázraky. Více než pět let žila Američanka Rylea Barlett ve tmě. Nikdy neviděla úsměv své mámy. Rodina a přátelé se odmítli s její slepotou smířit.

Američtí doktoři Barlettovým hned na začátku sdělili, že Rylea nemá vyvinutý oční nerv, a proto nebude nikdy vidět. Jedinou šancí pro ni byla operace, založená na implantaci kmenových buněk do očí. Problém byl ale v tom, že prezident Bush vetoval zákon o lékařském využití kmenových buněk a ani udělované výjimky se v tomto případě na holčičku nevztahovaly.

Rodina se proto rozhodla pro zákrok v Číně. V lednu 2007 začali rodiče se sbírkou mezi přáteli. Finanční injekci "přidaly" i některé soukromé organizace. Během půl roku se podařilo opatřit přes 700 tisíc Kč a v červenci už byla matka Dawn Barlett s dcerou v Číně, kde se podrobila zákroku.

Už po několika dnech dívenka začala k překvapení všech reagovat na světlo, když se snažila dotknout svítící tužky. Maminka na dcerku koukala se zatajeným dechem. Slzy do očí jí vehnala slova, která najednou z postýlky uslyšela a po nichž celý život toužila: "Viděla jsem svou maminku, je moc hezká," řekla zničehonic Rylea. Odborníci hovoří o první úspěšné operaci svého druhu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.71 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře