Platy

7. leden 2008 | 18.28 |
› 

To je pořád naříkání nad zdražováním potravin, energií a poplatků u lékařů a přitom nám krásně rostou platy. Kdo nevěří svým výplatním lístkům, tak ať si to tady přečte.

Od vstupu do Evropské unie v roce 2004 stoupla v České republice průměrná hodinová mzda v eurech nejrychleji ze všech deseti nových členských států EU. Zatímco v roce 2003 činila 5,47 eura (nyní zhruba 142 korun), v roce 2006 již byla o 30,5 procenta vyšší, tedy 7,14 eura (186 korun). Jen pro zajímavost měli také uvést, jak za tu dobu stoupli ceny.

"Růst platů je samozřejmě spojen s rychlýmrůstem tuzemské ekonomiky. Mzdy rostou i díky posilující koruně," řekl Novinkám analytik Raiffesisenbank Michal Brožka.

Uvedl, že s tím souvisí i klesající nezaměstnanost, která nutí zaměstnavatele nabízet konkurenční platy. "Do budoucna se nemusíme obávat přijetí eura. Je jedno, zda výplatu dostaneme v korunách či v eurech," uzavřel Brožka.

Mzdy ovšem rostou i ve vyspělých zemích EU. Podle údajů se tak nesnižuje rozdíl mezi vyspělými zeměmi unie a nově přistoupivší skupinou. "Naopak od roku 2004 je patrné zvětšování rozdílu v průměrné hodinové mzdě v eurech," upozornil ČSÚ. Například v letech 2003 až 2005 stoupla hodinová mzda v EU o 1,97 eura, v případě Česka šlo pouze o 1,67 eura.

Dohnat však platy v západní Evropě bude trvat ještě hodně dlouho. Soudí tak ekonomický analytik Komerční Banky Jan Vejmělek. "Naším cílem je přiblížit se průměru v EU. Ale bude to trvat ještě mnoho let, než se dostaneme na úroveň platů v západní Evropě. Je to běh na dlouhou trať," řekl Novinkám analytik.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (8x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář