Nebezpečné peníze

18. leden 2008 | 15.39 |
› 

Peníze nesmrdí, ale mohou být nebezpečné. Chřipkový vir na nich vydrží déle než 14 dní! A přežít na nich dokáže až 178 tisíc zákeřných bakterií

Překvapivý objev se podařil vědcům z univerzitní nemocnice v Ženevě. Chřipkovému viru se podle nich skvěle daří na bankovkách. Nepříjemný vir tam dokáže přežít více než dva týdny!

Zajímavou studii zadala odborníkům švýcarská banka, která se bála případného vzniku chřipkové pandemie mezi zaměstnanci. Důvod je prostý. Rukama pracovníků bank projde denně až 100 milionů kusů bankovek, které jsou plné rozmanitých druhů bakterií. Univerzitní lékaři nejprve na bankovky umístili různé kmeny chřipkového viru a zkusili je zachovat za teploty a vlhkosti, při které jsou běžně v oběhu mezi lidmi. Virus takto sice přežívá jen několik hodin, tam, kde ale bylo množství bacilů větší, přežily zárodky chřipky několik dní. Hotovým rájem virů se nakonec bankovka stala poté, co na ni vědci přidali lidské výměšky, jako jsou sliny nebo fekálie. Díky vhodnému prostředí tak viry vydržely dokonce déle než dva týdny. Podle vědců dokáže na bankovkách dohromady přežít až 178 tisíc bakterií.

Co lze najít na bankovce?
Chřipkový virus
Za určité teploty a vlhkosti zde zárodky chřipky přežijí několik dní.
Kokain
Jeho stopy byly nalezeny na 100 % eur i britských liber...
Stafylokok
Ten může vyvolat například zánět mandlí a další hnisavá onemocnění. Nemocí oslabené lidi může i zabít.
Bakterie E. coli
Způsobuje průjmy, u dětí může být smrtelná.
Virus chřipky typu A
Způsobil dosud všechny známé pandemie, při nichž po celém světě onemocněly miliony lidí. "Tento typ se snadněji šíří a způsobuje vážnější onemocnění," upozorňuje prof. MUDr. Jiří Beran.
Virus chřipky typu B
Pokud chytíte tento typ chřipky, je velmi pravděpodobné, že příznaky nemoci nebudou tak výrazné jako u »áčka«. Oba typy jsou podle lékařů obsaženy v očkovací vakcíně na letošní sezonu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře