Něco o zdraví

19. leden 2008 | 13.39 |
› 

Taky patříte k lidem, kteří se úskostlivě hlídají a cpou do sebe všechny vitamíny a stopové prvky, které doporučuje reklama a naopak se vyhybáte kávě, alkoholu, stresu a jiným nezdravím věcem. Tak tady je pár informací.

Pokud se vyhnu stresu, infarkt mi nehrozí.
Hloupost! Trochu stresu naopak prospívá. Jinak náš oběhový systém »zlenoší« a zvyšuje nebezpečí, že ztloustneme. Hlavní příčinou infarktu není stres, ale vysoký krevní tlak, nadváha a málo pohybu.

Káva je nezdravá.
Hloupost! Až pět šálků kávy denně můžete vypít s klidem. Kofein podporuje prokrvení a povzbuzuje.

Jíst maso je nezdravé.
Hloupost! Maso je skvělým zdrojem bílkovin a vitaminů řady B. Maso bychom ale neměli jíst denně a nekupovat žádné extrémně levné – často obsahuje škodlivé látky a zbytky hormonů a léků.

Vitamin C chrání před rakovinou.
Hloupost! Žádný důkaz neexistuje. Z příliš vysokých dávek vitaminu C můžeme naopak onemocnět

Po bramborách se tloustne.
Hloupost! Když budete pro vaření používat čerstvé brambory, které obsahují až 80 % vody a ve 100 g mají jen 70 kalorií, nemůžete přibrat. Tloustne se po tuku na fritování hranolek, kroket a chipsů.

Žvýkačka bez cukru je skvělý vynález.
Hloupost! Jejich nadměrné užívání (stejně jako bonbonů bez cukru) vede k rozhození metabolismusmu, chronickému průjmu, bolestem břicha a drastickému úbytku na váze. Na vině je sorbitol, obsažený v těchto výrobcích.

Pokud polykám umělé vitaminové doplňky, nemusím ovoce a zeleninu.
Hloupost! Nedávný americký výzkum potvrdil – tyhle pilulky jsou úplně na nic! Lékaři z Harvardu dávali denně 9,5 roku umělé vitaminy C, E a beta karoten 8171 lidem. Jediný účinek: Někteří měli po beta karotenu zkažený žaludek.

Alkohol je zdraví škodlivý.
Hloupost! Mírné, pravidelné pití alkoholu je naopak skvělou prevencí kardiovaskulárních chorob. Dvě piva denně (nebo 2 dl vína, či jeden panák »tvrdého« alkoholu) srdci a cévám velmi prospívají. U lidí, kteří pravidelně pijí malé dávky alkoholu, je riziko srdečních chorob o 31 % nižší než u abstinentů.

Nejlepší dieta je jíst jen ovoce a zeleninu.
Hloupost! Ovoce, stejně jako ovocné džusy, mají hodně cukrů (jablečný džus má víc kalorií než cola). Zelenina tolik cukru nemá, ale... Např. papriky jsou plné vitaminů, přílišná konzumace ale snižuje srážlivost krve a dráždí žaludek.

Umělá sladidla nám pomáhají hubnout.
Hloupost! Tato náhražka cukru je naopak tak sladká, že si na ni chuťové nervy zvyknou. Chuť na sladké tak extrémně vzroste.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře