Slovinci a euro

24. leden 2008 | 09.18 |
› 

Slovinci už rok platí eurem a nejsou právě nadšený. Stále více lidí chce zpátky tolar, kdy například šálek kávy pořídili za 90centů a po zavedení eura platí 1,4 eura.

Euromince se mohou lesknout novotou a šéf státní kasy v Lublani může hovořit o úspěchu, Slovincům ale společná měna dvanáct měsíců po jejím přijetí nevoní. Stouply maloobchodní ceny, země má nejvyšší inflaci v eurozóně a za viníka je považováno právě euro.

Stačí chvíli poslouchat místní na hlavním lublaňském náměstí. "Loni se zdražilo, hlavně jídlo. Někdy i o 50–60 procent. Platy přitom zůstaly stejné," míní například pětatřicetiletá zdravotní sestra Andrea Grudenová. Číšník ve zdejší kavárně její slova potvrzuje. "Zákazníci si dost stěžují. Někdy dokonce odmítají zaplatit," tvrdí Alts Ciuha a stejně jako Andrea Grudenová dodá: "Byl bych rád, kdybychom z eura rychle vypadli a vrátili se k tolaru." Jediný vstřícnější názor z desítky zaznamenaných pochází od třiasedmdesátiletého Štefka Jagera, který má už přes půl století na sousedním náměstí stánek se zeleninou. "Lidé nadávají na inflaci a příčinu vidí v euru, ale já ho mám rád. Zboží teď snáz prodám cizincům, kteří pocházejí z Evropy, protože mají stejné mince."

Inflace ve Slovinsku v roce jedna s eurem činila 5,7 %, což byl téměř dvojnásobek oproti roku 2006. Letos se očekává okolo 4 % – stále nejvíce ze zemí, které eurem platí. "Máme problém s vysokou inflací. Zavedení eura k ní přispělo," řekl slovinský premiér Janez Janša skupině bruselských novinářů

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře