Sexmise

3. únor 2008 | 16.42 |
› 

Sexmise - pamatujete si na tento úspěšný film, kde byl svět bez mužů. Už nyní si můžeme položit otázku: Jsou muži v ohrožení a budou za pár let už jen součástí lidské historie, nikoli budoucnosti?

Těžko říct. Každopádně ženy bez mužů by zřejmě mohly přežít a dále se množit, zatímco naopak by to bylo naprosto nemožné.

Krůček blíž k plození "žen z žen" jsou teď britští vědci. Profesorka Karim Nayerniaová, přední světová odbornice na výzkum kmenových buněk, totiž vytvořila spermie z buněk ženské kostní dřeně.

Spermatogonie, spermatické zárodečné buňky vytvořila tato, původem íránská, vědecká špička z kmenových buněk kostní dřeně izolované z ženského těla. Ještě před tímto krokem se spermatogenezi (vývoj a zrání spermií) podařilo odborníkům z Newcastle University vyvolat použitím kmenové buňky, izolované z kostní dřeně muže.

Technologie by mohla nabídnout lesbičkám možnost zplodit dítě, které by bylo stoprocentně z těl obou žen. Zplodit by mohly ovšem opět jedině ženu, neboť z jejich těla není možné získat spermii s chromozomem Y.

Tělesné buňky se reprodukují tzv. mitózou, při které vznikají z mateřské buňky dvě buňky dceřiné se stejným genetickým obsahem jako má buňka původní. Pohlavní buňka však vzniká tak, že se ze zárodečné buňky, jež je nositelem dvojnásobné genetické informace, vytvoří postupně buňky mající pouze poloviční počet chromozómů. Tomuto procesu se říká meióza. Aby došlo ke vzniku spermií, musí britský tým tento proces u tělesné kmenové buňky teprve vyvolat.

"Myslím, že to z principu vědecky proveditelné bude," uvedla profesorka Nayerniaová.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (16x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře