Valentýn

5. únor 2008 | 19.14 |
› 

Blíží se Valentýn a opět se začne bláznit. Tisíce přániček, kytiček a dárečků, jako by láska byla vázána pouze na tento importovaný svátek. Zavrhli jsme MDŽ, abychom ho nahradili ještě více zprofanovaným svátkem, který je nejvíce milý všem obchodníkům.

Asi neexistuje žádný jiný svátek, který je spojen s takovou vlnou emocí jako Valentýn. Někteří lidé tento svátek milují, jiní ho zatracují. V každém případě je jen na každém z nás, jak se k tomuto svátku postavíme.

Legenda o svatém Valentýnovi vypráví o mučedníkovi z doby římského císaře Claudia II. Duševně nemocný císař se prý rozhodl zrušit manželství, neboť ženatí muži podle něj nebyli dobrými válečníky. Kněz Valentýn však přes císařův zákaz tajně dál oddával milence, za což byl uvržen do vězení a popraven. Poslední vzkaz, který Valentýn poslal dceři vězeňského dozorce před svou smrtí, zněl "Od Tvého Valentýna".

Dnes už má svátek zamilovaných spíše komerční než církevní charakter, a to nejen u nás v Evropě, ale především za oceánem. Kuriozitou je, že lidé v USA si právě v únoru říkají u oltáře nejčastěji své "ano", ale zároveň se v tomto měsíci i nejčastěji rozvádějí.

Také u nás se čtrnáctý únor a s ním spojený svátek všech zamilovaných docela dobře zabydlel. Výlohy jsou plné nejrůznějšími zamilovanými motivy, sladkostmi a dárky ve všech odstínech červené. Obchodníci se snaží vytěžit z tohoto svátku maximum. A podle posledních průzkumů se jim to každým rokem daří lépe. Již několik let po sobě právě v tento den padají rekordní tržby.

Inu proč neukázat svoji "velkou" zamilovanost světu alespoň jeden den v roce, když je to v módě. Není tohle vlastně MDŽ?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (14x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře