Oteplování

16. únor 2008 | 16.39 |
› 

Tak jsme si zase zvolili do čela státu odborníka na globální oteplování, který strčí všechny vědce do kapsy. On se přece nemůže mýlit - nebo ano? Jak to tedy vypadá ve skutečnosti.

Klimatologové OSN před časem varovali, že oteplení planety až o 6,4 stupně do konce století hrozí zničit Antarktidu. Jejich australští kolegové šli ale ještě dál. Tvrdí, že oteplení bude mnohem rychlejší a následky daleko osudnější.

Už léta se nám naskýtá smutný pohled na území kdysi věčného ledu a sněhu. Jižní polární oblasti - Antarktida - se mění k horšímu tempem, které si nikdo netroufal předpovědět. Ohromné praskající kry se oddělují od kontinentu a vydávají se na sever, kde postupně tají. Cestou ohrožují lodní dopravu, a proto je třeba důsledně sledovat každý jejich pohyb.

Antarktické pobřeží mění svou tvář a barvu. Kde byl dříve nekonečně bílý sníh a pevný led, jsou dnes vidět uvolněné pukající kry a tmavé holé stěny skal, které miliony let nikdo pod sněhem neviděl.

Rozpad ojedinělého ekosystému navíc ohrožuje místní faunu. Úbytek ryb a chobotnic vystavuje jejich přirozené lovce, tučňáky, kritickému nedostatku potravy. Jejich mláďata mají proto menší šanci na přežití. Rodiče se často ani nedostanou k moři. Zapadnou do hlubokých puklin, které na ně 'nastražil' hýbající se led, a tam bez pomoci uhynou. Bez péče pak zemřou i bezmocná mláďata.

Ne, ne, ne, tohle jsou přeci jen nepodložené věci několika vědců, kteří hrají falešnou kartou.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (15x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář