Méně svatých a zázraků

19. únor 2008 | 22.54 |
› 
Papež Jan Pavel II to se svatými přeháněl a vyráběl je jako na běžícím pásu. Vatikán proto nyní zpřísnil podmínky pro prohlašování svatých a blahoslavených.

Biskupové, kteří procesy připravují, mají být přísnější. K větší opatrnosti je Vatikán vyzývá zejména při prověřování možných zázraků, jimiž musí být každá žádost o blahořečení nebo svatořečení podložena.

Vatikán nabádá, aby proces svatořečení nebyl zahájen nejdříve pět let po smrti dotyčné osoby. To je chápáno jako formální návrat k praxi platné ještě před 20 lety. Pravidlo o minimálně pětiletém odstupu totiž v některých případech nerespektoval předchozí papež Jan Pavel II.

Avšak i v dalších případech se "některé aspekty prověřování zázraků ukázaly jako problematické", cituje agentura Ansa kardinála Martinse. Kardinál naznačil, že svatořečení některých bylo někdy urychlováno v zemích, které měl Jan Pavel II. navštívit. Od nynějška budou preferovány spíš země, které ještě nemají "své" svaté.

Komentátoři již dříve upozorňovali, že Jan Pavel II. za svého pontifikátu v zájmu oživení víry ve všech částech světa svatořečil snad více osob, než tak učinila katolická církev za celou svou dosavadní existenci. To ale podle některých názorů mělo jako druhotný efekt určitou "inflaci" svatých.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (15x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře