Země...čeho?

1. březen 2008 | 10.34 |
› 

USA je zemí svobody nebo kriminálů? Tohle nechám na Vašem rozhodnutí, jen se podívejte na pár zajímavých čísel. Trošku překvapující informace, že.

Americké soudnictví je skutečně výkonné. Ve Spojených státech totiž za mřížemi sedí každý stý obyvatel země, což je vůbec nejvíce na celé planetě.Nemálo alarmující je také fakt, že v populaci černošského obyvatelstva USA je to každý desátý mladý muž.

Loni vzrostl počet vězňů o pětadvacet tisíc na současných 2,3 milionu zavřených osob. Dospělá trestně odpovědná populace Američanů přitom čítá 230 milionů. Za mřížemi je tedy jedno procento národa.

USA mají největší počet vězňů ze všech národů světa.Na druhém místě je Čína s 1,5 milionem zavřených lidí, ale její národ čítá také pětkrát více než ten americký. Třetí je v tomto neslavném žebříčku rusko s 890 tisíci vězni na 140 milionů obyvatel. V Německu kupříkladu připadá na sto tisíc obyvatel 93 vězňů, počítáno včetně nezletilých. V USA na ten samý počet 750 vězňů.

Ve Spojených státech však existují značné rozdíly mezi jednotlivými etniky. Zatímco na 106 bílých anglicky hovořících Američanů připadá jeden vězeň, mezi Hispánci je to jeden vězeň na 36 obyvatel a jeden na 15 Afroameričanů.

U žen je míra nižší. Jedna vězenkyně připadá na 355 bělošek, 297 hispánských žen a 100 černošek.

Vězeňství v USA spolyká nemalou částku ze státní pokladny. Výdaje na trestání provinilců vůči zákonu stále rostou. Loni to bylo 44 miliard dolarů.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (21x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář