Zatloukat, zatloukat

11. březen 2008 | 18.15 |
› 

Pokud jste nevěrná a náhodou máte oplétačky se soudem, tak se nepřiznávejte a milence pěkně utajte. Žádná výhružka o křivém svědectví na Vás neplatí. Tohle je teď možné bez postihu praktikovat v Itálii. Možná, že se to v rámci EU prosadí i u nás.

Vdané Italky mohou teď o své nevěře lhát i před soudem. Pokud si chtějí zachovat svou pověst a čest, smějí bez postihu zatajovat milence.Italský Nejvyšší soud totiž rozhodl, že vdané ženy, které se dopustí nevěry, o ní mohou lhát v zájmu zachování vlastní cti.

Všechno začalo případem osmačtyřicetileté vdané ženy, která byla odsouzena za to, že podala křivé svědectví. Zatajila před policií během vyšetřování, že svůj mobil půjčila milenci. Jenže podle Nejvyššího soudu se nedopustila porušení zákona a nevypovídala křivě, pokud se snažila chránit svého milence a svou čest. Zastírání pravdy prý bylo ospravedlněno zatajováním mimomanželského vztahu.

Kasační soud však rozhodl, že žena nemůže být odsouzena za křivou výpověď, protože kdyby se rodina či přátelé dozvěděli, že má milence, mohlo by to poškodit její čest. Lhaní v tomto případě je tedy povoleno i při soudním vyšetřování.Zatím není ani italským právníkům jasné, zda rozhodnutí soudu může být použito jako precedens také ve prospěch mužů.


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (17x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře