Spoříme?

17. březen 2008 | 17.26 |
› 

Tak jak jste na tom, přátelé? Strkáte peníze do spořitelny či do štruzoku, nebo utrácíte a nepočítáte na zadní kolečka. Další zajímavostí je naše poměrně značné zadlužování.

Češi málo spoří. Přestože platy v Česku trvale rostou a nezaměstnanost klesá. Jestliže v roce 1995 ukládala průměrná česká domácnost kolem 15 procent ze svých příjmů, nyní je to pět procent.

Současně se Češi jak o život zadlužují –od bank mají zatím půjčeno přes 735 miliard korun. Od roku 1995 vzrostla zadluženost českých domácností o 800 procent. Češi prostě peníze, o které se zvyšují jejich příjmy, kompletně utratí. Reagují na větší a rafinovanější nabídku zboží a služeb, současně se projevuje ale i růst životních nákladů.

Češi by vzhledem ke svým příjmům však mohli a měli spořit daleko více, shodují se analytici. Do problémů se mohou dostat především domácnosti.Část rodin totiž nemá žádné finanční rezervy na horší časy.

Příčina trendu je jasná – lidé si chtějí užít života a získat věci podstatně dříve, než kdyby si na ně našetřili. Ovšem je nutné současně říci, že například na byt by si dnešní průměrný občan, který by ukládal tři tisíce měsíčně, spořil asi 84 let. Na slušnější auto 10 let. Bydlení i slušné auto se pro velkou část rodin bez velkých půjček pořídit nedá.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (18x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře