EU a teploměry

19. listopad 2006 | 20.56 |
› 

Poté, co letos na jaře Evropská komise navrhla směrnici, která by znamenala konec prodeje klasických rtuťových teploměrů, posvětil kontroverzní nařízení také europarlament.

BRUSEL - Nařízení sice musí projít ještě druhým čtěním, vzhledem k většinové podpoře je ale téměř jisté, že rtuť napřesrok nebude možné prodávat ve výrobcích určených veřejnosti.

Podle názoru europoslanců je totiž náplň teploměrů, ale třeba i lékařských manometrů na měření tlaku, vysoce toxická a nebezpečná. Unie proto chce přejít na alternativy rtuti - líh nebo digitální čidla.

Výjimku napříště dostanou pouze historické barometry a měřicí zařízení. Nařízení tvrdě kritizují zejména výrobci teploměrů - podle statistik totiž na 70 procent Evropanů kupuje ty klasické, tedy rtuťové.

Docela rád bych viděl srovnávací tabulky úmrtí lidí vlivem rtuťových teploměrů třeba s auty. Aby nám příště nezakázali automobili, jako vysoce nebezpečné, ovzduší zamořující dopravní prostředky. Tady taky můžeme přejít na alternativní dopravu. Co takhle rikši nebo formanské vozy. Inu páni poslancimají neustále eminentní zájem o naše blaho. Budiž jim za to dík a větší plat.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.67 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře