Zemřel Arthur C. Clarke

19. březen 2008 | 01.12 |
› 

Všichni milovníci sci-fi knížek a filmů jsou velice zarmouceni, neboť zemřel spisovatel Arthur C. Clarke, jeden z velmistrů tohoto žánru. Myslím, že mnohý z nás si nyní přečte některou z jeho knih, aby tak uctil jeho památku.

Ve věku 90 let zemřel na Srí Lance světoznámý autor science fiction Arthur C. Clarke. Úmrtí oznámil jeho asistent Rohan da Silva.

Spisovatel měl před smrtí problémy s dechem. Také trpěl následky obrny, poslední léta se pohyboval v invalidním křesle. Zemřel ve středu v půl druhé ráno místního času, tedy asi v devět hodin večer středoevropského času.


Clarke napsal více než 100 knih a patřil mezi nejvýznamnější autory science fiction.

Narodil se v britském hrabství Somerset v roce 1917. Během druhé světové války sloužil u britského letectva. Od roku 1965 žil na Srí Lance, aby se mohl věnovat svému oblíbenému potápění.

Clarke se proslavil především sérií knih Vesmírná odysea. Na tu první z roku 1968 navázala v 80. a 90.letech další tři pokračování. Knihu zfilmoval režisér Stanley Kubrick. Je i autorem knihy Setkání s Rámou, která kromě prvního příběhu z roku 1973 také měla tři pokračování.

Spisovatel měl titul z fyziky a z matematiky a už v roce 1945 přišel s vynálezem geostacionární družice. Pro patent tehdy neměl dva fungující modely, a tak o něj přišel. Od roku 1946 byl předsedou Britské meziplanetární společnosti.

Za popularizaci vědy mu byl v roce 2000 udělen rytířský řád.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (17x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář