Velikonoce jinak

24. březen 2008 | 00.27 |
› 

Narazil jsem na pár zajímavostí ohledně Velikonočních svátků a tak se chci s Vámi o ně podělit. Inu jiná země, jiný mrav. Některé Velikonoční zvyklosti v zahraničí jsou kapku podivné.

Ve Spojených státech jsou velikonoční svátky již prakticky nenáboženským svátkem, takže mnoho amerických rodin se účastní jen velikonočního veselí okolo zdobení velikonočních vajíček v sobotu večer a jejich "lovu" v neděli ráno. Podle dětských pohádek byla vajíčka během noci přinesena Velikonočním zajíčkem a poschovávaná po domě a zahradě, aby počkala na děti, až se probudí. Důvod, proč by to měl zajíček dělat, se vysvětluje jen zřídka.

V Anglii tradičně ženy přivazují muže k židlím a za propuštění požadují peníze. (doufám, že si tenhle zvyk neosvojí naše ženy)
Muži jim stejným oplácejí den poté, ale výkupným bývá polibek.

Tak se mi zdá, že Norové to kapku přehnali.
V Norsku je, kromě lyžování v horách a malování vajíček, tradicí řešení vražd. Všechny velké televizní stanice vysílají kriminální a detektivní příběhy, jako je například Poirot Agathy Christie. Také noviny otiskují články, ze kterých mohou čtenáři zkusit odvodit, kdo je pachatelem. Samozřejmě také vychází mnoho knih. Dokonce i krabice od mléka bývají potištěny příběhy s vraždami.

O stáří velikonoční pomlázky u nás svědčí vzpomínky pražského kazatele Konráda Waldhausera ze 14. stol.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (19x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře