Pochutnáme si

24. březen 2008 | 22.46 |
› 

Tohle nám markety nabízejí. Čokoládový zajíc vyrobený z tuku, prošlé perníky či nevhodně uskladněná vejce často čekají před Velikonoci na zákazníky na pultech a regálech.

Obchodníci při snaze vydělat co nejvíce podstrkují zákazníkům i nejrůznější náhražky a v mnohých případech ohrožují i lidské zdraví. Například když prodávají máslo či tuky na pečení bez chlazení. Před podobnými případy varuje Sdružení na ochranu spotřebitelů (SOS).

"Obrátilo se na nás mnoho spotřebitelů, kteří mají podezření, že velikonoční vajíčka, zajíci a další figurky prezentující se v obchodech jako čokoládové, nejsou skutečně vyrobené z čokolády," komentovala situaci na trhu Ivana Picková, mluvčí SOS.

U vyjmenovaných výrobků bývá často drahé kakao či kakaové máslo nahrazováno rostlinnými tuky. Náhražky se využívají kvůli rostoucí ceně kakaa.

Nicméně obchodníci nabízejí tyto figurky mezi čokoládovými výrobky a na dotaz spotřebitelů tvrdí, že jde o čokoládu. Což je klamání spotřebitele, které je postižitelné zákonem.

Místo kakaa se využívá například karabový prášek: Jde o semletí oplodí svatojánského chleba, jímž se ve Středozemí krmí ovce a velbloudi. Kakaové máslo se pak nahrazuje rostlinnými tuky, ale těmi nejméně vhodnými pro zdraví člověka.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (16x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře