Vem si prášek

26. březen 2008 | 11.20 |
› 

Také podléháte nejrůznějším reklamám na vitamíny, podpůrné prostředky a jiné "lidskému tělu prospěšné" potravinové a nápojové doplňky. Reklama nás nemilosrdně masíruje a výrobci si mnou ruce.


Experti varují před nadměrným požíváním potravinových doplňků. Některé mohou místo pomoci spíše uškodit. Některé obsahují nadměrné množství vitaminů a stopových látek.

Co raději nebrat:

Multivitaminové preparáty:
Nepřinášejí absolutně žádný užitek – některých vitaminů je více a některých méně.

Umělý beta karoten:
Nadměrné užívání poškozuje srdce a krevní oběh. Pokud jste ještě kuřáci, může vás i zabít hrozí totiž zvýšené riziko rakoviny.

S čím opatrně:


Preparáty obsahující zinek a vitamin C:
Údajně mají chránit před nachlazením. Ale přemíra zinku může vést k nedostatku mědi a následkem toho k poruchám krvetvorby. A přemíra umělého vitaminu C zase k bolestem břicha.

Džus

Jednou z vhodných snídaní jsou podle odborníků cereálie s jogurtem doplněné o sklenici naředěného stoprocentního džusu. Ten má tělu dodat potřebné vitaminy, minerální látky a enzymy pocházející z ovoce nebo zeleniny. Jenže! Stoprocentní množství »zdravých« látek, které jsou v ovoci, krabicové džusy často neobsahují. A když, tak uměle doplněné...

Během výroby se totiž většina vitaminů a enzymů zcela zničí. Neodebírají se záměrně, část jich zanikne při tzv. čiření, část se zničí během koncentrace šťávy.

Většina džusů nabízených v obchodech se navíc vyrábí z koncentrátu. Z vylisované šťávy se nejprve odpaří voda. Závisí na druhu ovoce, nejčastěji se šťáva odpařuje na 1/5 objemu. Hustá hmota se dopravuje konečným výrobcům džusů, kteří koncentrát zpět naředí pitnou vodou. Podle vlastní receptury doplní o přísady, např. cukr, minerální látky, vitaminy. Skutečnost, že je džus vyroben z koncentrátu musí být uvedena na obale výrobku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (16x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář