Šatičky

30. březen 2008 | 18.57 |
› 

Šaty dělají člověka, to je známá věc, ale ruku na srdce, kolik z nás obyčejných lidí si může takové luxusní kousky dovolit koupit. Myslím, že většina pracujících, studentů a důchodců nakupuje taky značku V, ale ne od Versaceho, ale od Vietnamců.

Čím dál více Čechů oceňuje kvalitu i extravaganci modelů od Versaceho. Někdejší "symbol bohatství" si oblíbili zejména movití podnikatelé a manažeři.

"Náročné zpracování kvalitních materiálů a dokonalé střihy, to jsou předností této značky," říká majitelka pražského butiku L. Vejvalková, která luxusní italskou módu začala do Česka dovážet v roce 1995. Její obchod v Celetné ulici prý vzbudil výrazný rozruch.

"Tehdy z toho všichni byli v šoku. Chodili se k nám do prodejny dívat na ceny a nevěřili tomu, že jeden kus oblečenímůže stát třicet tisíc.I když už v tom pětadevadesátém měli někteří lidé velké peníze, nebyli zvyklí je utrácet za oblečení. Pamatuju si, jak v údivu obraceli cenovky a měli na tvářích až pohoršené výrazy," vyprávěla Vejvalková.

V Česku kdysi tuto značku prosazovali herec Martin Dejdar nebo moderátorka Gabriela Partyšová. "Mám krásný dům za Prahou, velký byt v Pařížské ulici, jezdím v porschi, nosím šaty od Versace...," vyjmenovala před časem své hmotné statky Partyšová.

Dejdar se pak chlubil košilí od Versaceho a na veřejnosti se objevoval v saku s dalmatiním vzorem. Divoké medúzy a meandry, které byly příznačné pro tuto značku, však prý není to, co zákazníky přitahuje. Většina současného oblečení je podle Vejvalkové decentní.

Podle znalců si již Češi zvykli na to, že luxusní zboží není jen o penězích. "Byl to možná určitý symbol movitých lidí.Tato móda je ale také o kreativitě, osobním šarmu i šmrncu.

Moc rád bych si udržel osobní šmrnc, ale kde na něj vzít. Tohle si můžou dovolit politici, umělci a manažeří, tedy lidi, kteří mají nadstandartní příjmy. Jo a ještě tuneláři. Většina lidí má rozhodně jiné starosti než honit vodu v drahých modelech. A že v nich nebudeme ještě dlouho chodit, o to se nám stará vláda a jejich krásné úpravy. Viz poplatky u lékaře, neplacení prvních 3 dnů nemocenské atd...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (19x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář