Neplatiči daní, třeste se

20. listopad 2006 | 18.36 |
› 

Pestře odění eunuchové se v Indii stali novými oficiálními pomocníky státní správy. Klepají na dveře podniků v indickém městě Patna a snaží se posměšnými gesty a písněmi zahanbit majitele natolik, že raději zaplatí daně, které dluží. Nová strategie používající nalíčené eunuchy v ženských šatech, kteří doprovázejí berní úředníky a pochůzkách městem proslulým svými neplatiči, se zdá úspěšná.
"Někteří platí rovnou v hotovosti, jiní rychle píšou šeky. Terapie šokem, kterou hodláme užívat jen v nutných případech, je zatím překvapivě úspěšná," pochvaluje si Atul Prasad, hlavní úředník chudého státu Bíhár.
Tato kampaň začala minulou středu průvodem zpívajících eunuchů v pestrých oděvech, kteří se hlasitě domáhali zaplacení dlužných daní.
"Lidé se jich bojí, ale jsou součástí naší společnosti a jsou jí užiteční," říká Atul Prasad a dodává, že eunuchové dostanou jisté procento z daní, které pomůžou vybrat.
V Indii jsou eunuchové stále ještě běžným zjevem. Někteří z nich jsou kastrovaní muži, jiní zase transsexuálové či hermafrodité, kteří byli svými rodinami zapuzeni. Žijí v uzavřených komunitách, jsou známí pod jménem "hidžra" a lidé se jich sice bojí, ale také je zvou na svatby a při narození dítěte. Věří totiž, že tito muži mají magické schopnosti, kterými mohou pomáhat, ale i škodit.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.71 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře